Çiçekçim Burada

Çiftlere Özel Teraryum Tasarımı

Çiftlerin asla bitmek bilmeyen bir hediye tutkusu vardır. Sadece 14 şubatta değil her fırsatta birbirlerinin yüzünü güldürmeye çalışırlar. Bunu kimi zaman bir çiçekle kimi zaman küçük bir hediyeyle yaparlar. Bazen de çok ince bir hediye olan teraryum hediye ederler.

Teraryumların İçeriği   Teraryumlar cam bir fanusun içinde minyatür süsler, minyatür eşyalar ve amblemler içeren çok hoş bir hediyedir. İçindeki bitki canlı ya da yapay olabilir. Orası size kalmış. İçerisindeki figür ve eşyalar da çeşit çeşit oluyor. Örneğin sevgilinizle birlikte deniz kenarında olduğunuz bir tararyum olabilir. Sevgilinizle bir arabanın içinde olabilir ya da bir kayık ile gezinti yapıyor olduğunuz bir teraryum olabilir. Yani nasıl bir teraryum olacağı sizin hayal gücünüze kalmış.

 

 

Teraryum Yapımı
     Teraryum yapmak bir uğraş, bir sanattır. Eğer yeni başlıyorsanız malzemelerinizi internetten hazır olarak alabilir ya da bir çiçekçiden alabilirsiniz. Ayrıca kendiniz yaptığınız için hem daha değerli olacaktır hem de içine anlamlı şeyler koyabilirsiniz. Teraryum yapmak için öncelikle cam bir fanusa ihtiyacınız var. Fanusun şekli yuvarlak olabilir, elma şeklinde olabilir, hatta piramit şeklinde bile olabilir. Seçenekler böyle çoğaltılabilir. Daha sonra torf(bitki dikim harcı), curuf, sukulent bitki ve ithal norveç yosunu gibi malzemelere ihtiyacınız olacak. Bunlar teraryumun temelini oluşturacağı için önemli unsurlar. Ayrıca eğer teraryuma canlı bitki ekleyecekseniz ortama uygun, doğrudan güneş almayı sevmeyen bitkileri tercih etmelisiniz. Örneğin; kaktüs, sukulent, eğrelti otu, arapsaçı, fitonya, japon şemsiyesi gibi bitkiler. Teraryumu dekore etmek için çakıl taşı ve ağaç dalı parçaları kullanabilirsiniz. Size anlamlı gelen eşyalar, oyuncak araba, oyuncak ev, minyatür insan da kullanabilirsiniz. Eğer isterseniz bir köşeye de not bırakabilirsiniz.

Teraryum Bakımı

     Teraryumların içinde canlı bitki yoksa çok fazla bir bakıma ihtiyaçları yoktur. Eğer varsa teraryumun sıcaklığı ve havası çok önemlidir. Kalorifer üstüne koymaktan kaçınmalı ve doğrudan güneş alan yerlerde muhafaza edilmemelidir. Bitkinin çürüyen veya kuruyan yapraklarını temizlemelisiniz. Buna göre sulamayı azaltmalı ya da artırmalısınız. Sulamayı sprey şişesiyle yapmalısınız ve sulamadan önce parmağınızla toprağın nemini kontrol etmelisiniz. Teraryumun içini nemli bir bez yardımıyla ya da bir toz fırçasıyla temizleyebilirsiniz. -Cicekcimburada.com-

Post a Comment

WhatsApp İletişim whatsapp